© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Ericsson (ST:) gibi Donald Trump’a minnettar olacak çok az şirket vardır.

Avrupa’nın en büyük telekomünikasyon ağı ekipmanı üreticisi, Çinli Huawei’nin milenyumun ilk yirmi yılında silip süpürdüğü dünya sahnesinde gençliğe doğru yavaş yavaş ilerliyor gibi görünüyor.

Ancak ABD Başkanının Huawei’ye saldırısı tüm bunları değiştirdi. ABD’nin ve – yavaş yavaş – müttefiklerinin, Pekin tarafından uygulanan yaygın ve gittikçe karmaşıklaşan endüstriyel ve askeri casusluğa olanak tanıdığı ve kolaylaştırdığı korkusuyla Çinli şirketin hayati altyapılarını sıkıştırdıkça İsveç şirketi yeni bir hayatın tadını çıkarıyor.

Bu siyasi seçim, Ericsson’a ve Finlandiya merkezli rakibi Nokia’ya (HE:), operatörlerin ağlarını 5G standardına yükseltmek için milyarlar harcamak zorunda kaldıkları bir anda Avrupa’da etkili bir düopoli ve Kuzey Amerika’da çok daha güçlü bir pozisyon sundu.

Herhangi bir tekelci veya duopolistin ayırt edici özelliği marjlardır ve yıllar süren mücadeleden sonra rekabetin hafifletilmesi Ericsson üzerinde giderek daha belirgin bir etkiye sahip. Şirketin faaliyet marjı, bir yıl önceki %7,0’dan %8,2’ye yükseldi ve grubun Dijital Hizmetler bölümünde özellikle güçlü bir genişleme yaşandı. Yeniden yapılandırma ücretleri hariç brüt kâr marjı, bir önceki yılın aynı dönemine göre ilk yarıda yüzde 1,8 puan arttı. Ürün karmasındaki değişiklikler ve önceki yatırım maliyetlerinin düşmesi de destek oldu.

İş çevresindeki bariz zorluklara rağmen grup, iki yıl içinde %12’lik bir faaliyet marjı hedefini tekrar ortaya koydu.

Ericsson hisseleri Stockholm’de Cuma günkü haberlere karşılık %10 üzerinde artış yaşadı ve beş yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Doğal olarak Ericsson en korkulan rakibinin topalladığı gerçeğinden daha fazlasını yapıyor. ‘Evden Çalışma’nın hızlanması, ağ operatörlerini hane halklarına öngördüğünden daha fazla ve daha hızlı bant genişliği sunmaya zorlayacaktır. Bu şimdiye kadar ofislerden ve diğer ortak alanlardan gelen talep düşüşünden daha büyük bir faktör gibi görünüyor.

Ancak gerçek şu ki ABD’nin İngiltere gibi bir müttefiki, ağ operatörlerinin Huawei kiti alımını 2021’den itibaren durdurmaya ve 2027’ye kadar da onları tamamen kendi ağlarıyla ikame etmeye zorluyor. BT Group (LON:) bunun 500 milyon sterline (625 milyon dolar) mal olacağını düşünüyor. Vodafone (LON:) milyarlarca sterlinlik maliyetten bahsediyor. Kurumsal abartıya ve özel ricaya imkân verse bile Huawei’nin kaybının başkasının kazancı olduğu açık. Birçok – muhtemelen çoğu – durumda bu kişi, muhtemelen gelecek yıllarda, Ericsson olacak.

Ericsson’un hisselerinin bugüne kadar %18, Nokia hisselerinin ise %14 artması şaşırtıcı değil.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir