© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, pandeminin en kötü döneminin bittiğini söylemesinin ardından Avrupa borsaları haftayı güçlü bir puanla bitiriyor.

Lagarda online bir etkinlikte “, “en kötü seviyeyi muhtemelen geçtik ve tabii ki bunu ciddi bir ikinci dalga olabileceğine dair korku ile söylüyorum” dedi.

Bu, Avrupa’nın ABD piyasası karşısında üstün performansının birincil nedenlerinden birini vurguluyor: koronavirüsü kontrol altına alma başarısı.

Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi verilerine göre Mart ve Nisan aylarında uygulanan karantina önlemleri genel olarak gevşemesine rağmen enfeksiyon oranları bu ay Avrupa’da düşük seviyelerde stabilize oldu. Kuzey Ren-Westphalia’nın Guetersloh bölgesinde yeni bir karantinaya yol açan Alman et paketleme tesislerinde olduğu gibi izole salgınlar sadece bu şekildeydi: izolasyon.

Bu, kıtanın başarısının homojen olduğu anlamına gelmez. İngiltere ve özellikle İsveç, politik karşılıklarında daha önceki yanlış yargıların bedelini ödüyor. Ve Perşembe günü İngiltere plajlarında görülen sahneler – büyük kalabalıklar ve hiçbir sosyal mesafe işaretinin olmayışı, İngiltere’nin de ABD ile aynı kaderi yaşayabileceğine dair korkuları kesinlikle artıracak.

Ancak İngiltere, bu hafta çoğu hizmet sektörü kuruluşunun yeniden açılmasını emredecek kadar emin (veya çaresiz) ve Cuma günü, yurtdışından gelen tüm ziyaretçilerin karantinaya alınması yönünde, zor durumdaki seyahat sektöründen öfke ve tehditleri çeken planından vazgeçti.

%1,4 artışla Cuma günü majör endekslerin en iyi performansa sahip olanıydı. %0,9 ve %0,7 yükseldi. İngiltere’nin turizme hassas hisse senetleri en çok kazananlardan oldu: British Airways’in sahibi IAG %3,5 artarken bu haftanın başında sermaye toplama pratiği ile yenilenen EasyJet %3,3 kazandı.

Bununla birlikte bu, çoğu Avrupa pazarının bu hafta düşüş yaşamasını engellemek için yeterli değil: ABD’deki yeni Covid-19 enfeksiyonlarındaki artışın neden olduğu dünya pazarlarındaki sürüklenmenin bir sonucu olarak. Lagarde kaygı verici bir şekilde toparlanmanın “düzensiz”, “eksik” ve “dönüşümsel” olacağı konusunda uyardı, yani diğer sanayilerdeki şirketler daha güçlü çıkacak olsa da hava yolculuğu ve eğlence gibi endüstrilerdeki bazı şirketler hiçbir zaman iyileşmeyecek.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir