Deutsche Bank kömür ve fosil yakıt projelerine finansmanı zorlaştırdı Yazar ReutersFRANKFURT/LONDRA, 28 Temmuz (Reuters) – Deutsche Bank en geç 2025 yılına kadar faaliyetlerinin büyük bölümü kömür madenciliğini alanında olan şirketlerle çalışmaya son verecek.

Deutsche Bank dün yaptığı açıklamaya göre fosil yakıt endüstrisine kredi verme politikalarını gözden geçirdi.

Banka buna göre gelirlerinin yarısından fazlasını kömür madenciliğinden sağlayan veya bu verilerin mevcut olmadığı durumlarda, rezervlerinin yarısından fazlasında kömür bulunan şirketler ile iş yapmayacak. Banka ayrıca Kuzey kutup dairesindeki yeni petrol projeleri ve petrol kumu projelerine finansman sağlamayı derhal durduracak.

Deutsche Bank’ın politikalarındaki değişiklik bankanın yeni sürdürülebilirlik hedeflerini ve ihraç ettiği ilk yeşil tahvili izledi.

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing, yeni politika “bize iddialı hedefler koyuyor ve uzun süredir çalıştığımız müşterilerimize kendi dönüşümlerinde yardımcı olmamızı sağlıyor” açıklamasında bulundu.

Kâr amacı gütmeyen bir çevre ve insan hakları kuruluşu olan Urgewald, duyurunun doğru yolda bir adım olduğunu ancak “çok küçük, çok geç” bir hamle olduğunu söyledi ve bankanın hedeflerinin rakiplerinin çoğunu gerisinde kaldığını söyledi.

Urgewald, yapılan değişikliklere rağmen Deutsche Bank’ın BHP , Anglo American ve Glencore gibi dünyanın en büyük kömür madeni işletmecilerine kredi vermesini mümkün kıldığını söyledi.

Deutsche Bank, ABD ve Avrupa’daki termik santral projelerinin tümünü, müşterilerinin faaliyetlerini çeşitlendirme planlarını göz önüne alarak bu yıl içinde gözden geçirmeye alacak. Asya’daki müşteriler için gözden geçirme 2022 yılında başlayacak.

(Haberi çeviren Zeynep Berkem; Redaksiyon Can Sezer)

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir