© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Yazın son anı mı yoksa kalıcı bir dönüşün başlangıcı mı?

İlkbaharda uygulanan koronavirüs kaynaklı kısıtlamalarının ardından dünya ekonomisinin yeniden açılmasıyla Cuma günü açıklanan ön verilere göre Mercedes-Benz araçlarının üreticisi Daimler, üçüncü çeyrekte kar elde etti.

Şirket, endüstriyel faaliyetlerinden 5,1 milyar Euronun üzerinde serbest nakit akış elde etmek için daha fazla ürün sattı, varlıklarını daha fazla zorladı ve maliyetleri düşürdü. Pazar 3 milyardan az beklemişti. Toparlanma etkileyici derecede yaygındı: Araba, kamyonet ve kamyon bölümlerinin tümü faiz ve vergi öncesi güçlü karlar elde etti.

Buna ek olarak şirket Çin’deki faaliyetlerinden 1,2 milyar euro temettü elde etti.

Şirket, özellikle güçlü bir Eylül ayı yaşadıktan sonra pozitif ivmenin dördüncü çeyrekte de devam etmesini beklediğini söyledi. Ancak yıl için ayrıntılı kılavuz, grubun denetim sonuçlarını açıklayacağı önümüzdeki Cuma gününü beklemek zorunda kalacak.

Daimler’in, böyle bir duyuru yapan Avrupalı otomobil üreticilerinin sonuncusu olması pek olası görünmüyor: Sonuçlar, 2020’de Avrupa otomobil kayıtlarının bir önceki yıla göre ilk kazancını açıkladığı bir günde geliyor – bu da salgının en kötüsünün muhtemelen geçtiğinin bir başka işareti.

Ancak bu, görsel olarak hoş olsa da karantinaların, ikinci çeyrek satışlarının neredeyse tamamını Temmuz ve Eylül arasındaki üç aya sıkıştırdığı göz önüne alındığında sektördeki felaketin tamamını temsil edemez.

Daimler “piyasada, beklenenden daha hızlı bir toparlanma ve özellikle güçlü bir Eylül performansı gördüğünü” söyledi.

Bununla birlikte dördüncü çeyrekte devam eden büyüme tahmini, Avrupa genelinde yeni bir karantina olmadığı varsayımıyla yapılmıştı.

Bu yine de dengede. Covid-19’un hızla yayılması tüketici ve iş güvenini zayıflatacak olsa da iyimser olmak için iyi nedenler var: dördüncü çeyreğe iki hafta kala, otomobil bayileri henüz kıtanın çoğunda toplanmalara getirilen – ağırlama endüstrisine doğrudan hücum eden – kısıtlamaların artırılmasından etkilenmedi; dahası, politikacılar fabrikaları tekrar kapatmaktan kaçınmaya kararlı ve şirketler yazı güvenli çalışma uygulamalarını geliştirmek için kullandı.

Daimler’in bu ayın başlarında elektrikli araçlara geçişi hızlandırdığına dair yaptığı açıklama, bu konuda hala eğrinin gerisinde olduğunu kabul ediyor.

Ancak sağlam nakit üretiminin kanıtı – Daimler’in piyasa değerinin yedi katı olan Tesla’nın ancak hayal edebileceği bir seviyede – hisse senedinin Mart ayında aşırı satış seviyelerinden yükselmesini doğruluyor: o zamandan beri iki kattan fazla yükseldi ve Cuma günkü rakamlar üzerine Ocak ayından bu yana gördüğü en yüksek seviyesini test etmek üzere %3,7 arttı (ancak salgın sonrası yeni bir yükseliş yapamadı).

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir