© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Almanya’nın yeni nesil finans firmaları olması, eski nesli daha iyi yapmıyor.

Bloomberg’e göre varlık anlamında ülkenin ikinci en büyük özel sektör bankası Commerzbank, kârlılığı kurtarma çabası ile 7.000 kişiyi daha işten çıkarmaya ve 400 branşı kapatmaya hazırlanıyor. Banka raporu onaylamadı.

Haber ajansı, ateş altındaki genel müdür Martin Zielke tarafından hazırlanan yeni planların hafta ortasında bir denetleme kurulu toplantısında görüşülebileceğini bildirdi. Haberler, Commerzbank’ın en büyük özel hissedarı olan özel sermaye şirketi Cerberus’un düşüş yönlü bir sarmalın durdurulması için “hızlı ve kararlı eylemi” ardından geliyor.

Cerberus “Commerzbank’ın devrine engel olmak için yönetimin kötü düşünülmüş ve kötü bir şekilde yürütülen girişimleri, artık tahammül etmek istemediğimiz bir düzeyde ihmal ve kibir gösteriyor” diye yazdı.

Büyük ölçüde bu, sadece “uzun ve yanlış” bir yatırımcının acı uluması olarak görülebilir. Cerberus Commerzbank üzerine bahsini, Euro bölge ekonomisinin görünümünün çok daha parlak olduğu 2017’de koydu ve bankacılık hisselerinin sunduğu büyük indirimlerin büyüme ve sektör rasyonalizasyonu ile kapatılabileceğine inanmak daha kolaydı.

O zamandan beri büyüme hikayesi aydınlandı ve rasyonelleşme beklentileri patladı – en azından Commerzbank’ın özel hissedarlarına fayda sağlayacak herhangi bir koşulda. Faiz oranı döngüsünde bir dönüş beklentisi olmadan, yönetimin işgücünün sahip olduğu yüksek derecede iş güvenliği ile bağlı olduğu ve bir acı verici kredi dalgasının her ihtimaline karşı Zielke’nin, bankayı kayalardan uzaklaştırmak için ne önerebileceğini görmek zor.

Hissedarları denedi ve başarısız oldu bile. 2008 yılındaki yardım paketinden beri Commerzbank’ın en büyük hissedarı olan hükümet, birleşmek için geçen yıl Deutsche Bank’a dayandı. Ancak Deutsche yönetimi, büyük bir çılgınlık olacak bu şeye başarılı bir şekilde karşı koyarken kendisini de düzene soktu ve Christian Sewing’in ekibi, bu yıl hisse senedi fiyatında %19 artışla ödüllendirilerek Avrupa’nın en iyi performansına sahip bankası oldu.

Sewing’in disiplini daha büyük ödüller bile verebilir. Commerzbank’ın ECB’deki süpervizörlerinin kâr elde edememe ile sabrı tükendiğinde, ki kaçınılmaz görünüyor, Deutsche’nin, en iyi bölümlerini daha avantajlı koşullarda havada kapmak için neredeyse kesin olarak bir şansı olacak. Air Berlin’in çöktüğü 2017’de hükümet, yurtiçi piyasada Lufthansa’yı güçlendirme önceliği olan bir çözümü finanse etmek için çabuk davrandı. Benzer ilkeler bu durumda – ve (yalnızca Almanya’da değil) Covid sonrası kurumsal yeniden yapılanma dalgasında her durumda uygulanabilir.

Commerzbank hisseleri Pazartesi günü %2,9 artışla, %1,8 kazanan Deutsche Bank’ın hisselerinden daha çok yükseldi. ( %0,5 ve %0,1 kazandı.) Bununla birlikte, kısa vadede Commerzbank’ta herhangi bir azalmanın nihai faydası, uzun vadede Deutsche’nin hissedarlarına daha fazla artış olarak yansıyacaktır.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir