© Reuters.  ABD piyasaları kapanışta yükseldi; Dow Jones Industrial Average 0,50% değer kazandı


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith

 

Investing.com – Yatırımcıların, dönemin en önemli gelir raporları olan Tesla ve Microsoft’tan (NASDAQ:) gelecek raporlar öncesinde bir nefes molası vermesiyle birlikte ABD hisseleri Çarşamba’ya büyük oranda sabit başladı.

 

Türkiye saatiyle 16:35 itibariyle Industrial Average 13 puan, ya da %0,1’in altında bir artışla 26.853’e yükseldi. S&P 500 ve haftanın başında taze bir rekor zirveye ulaşan NASDAQ Composite, %0,1’lik makul bir yükseliş yaşadı.

 

Bir yandan büyük çoğunluğu bu ay sona erecek olan destek önlemlerinin yerini alacak yeni teşvik paketini oluşturmadaki zorluklar, diğer yandan da ABD ile Çin arasında yeni gerginliğe yönelik işaretler, zaten yükseltilmiş değerlemelere yönelik herhangi bir risk alma iştahını hizada tuttu.

 

ABD hükümeti, Çin’deki iki bilgisayar korsanını on yıldan uzun süredir fikri mülkiyet hırsızlığı yapmalarıyla suçlamanın üzerinden daha bir gün geçmeden, Çin’den Houston’daki konsolosluğunu kapatmasını istedi.

 

Bazı teknoloji şirketleri, çeyreklik sonuçlarının hayal kırıklığı yaratması ya da en azından mevcut seviyelerde taze alım ilgisi yaratamaması sonrasında bir miktar kâr satımına teslim oldu. Sosyal medya ağı Snapchat’in sahibi Snap’in (NYSE:) korona virüs kaynaklı sokağa çıkma yasaklarının başında kullanıcı büyümesinde yaşanan sıçramanın beklenenden daha kısa sürede sona erdiğini açıklamasıyla birlikte şirket hissesi %7,0 değer kaybetti. Şirket aynı zamanda abonelik büyümesine yönelik yönlendirmesinde aşağı yönlü revizyona gitti.

 

Daha önce başlıca tüm iş segmentlerinde çiplere yönelik talebin ivme kazanmasıyla birlikte güçlü çeyreklik sonuçlar yayınlayan Texas Instruments (NASDAQ:) ise %1,0 düştü. Ancak hisse hâla birçok analistin 12 aylık fiyat hedeflerini aşmış durumda ve hem Barclays (LON:), hem de UBS bugün tavsiyelerini yenileyerek fiyat hedeflerini mevcut seviyelerinden %4 ilâ %9 altında gösterdi.

 

Daha pozitif bir gelişme olarak Spotify (NYSE:) hissesi, şirketin Vivendi ‘s (PA:) Universal Music Group’la kataloğunu güçlendirecek çok yıllık yeni bir lisans anlaşmasına ulaştığını açıklamasıyla birlikte %5,9 yükseldi.

 

Yaşam bilimleri grubu Thermo Fisher’ın (NYSE:) COVID-19 kaynaklı 1,3 milyar dolarlık gelir sayesinde hem gelir, hem de kârda sağlıklı bir artış açıklamasıyla birlikte şirket hissesi %4,2 yükseldi.

 

ABD’de büyümesi, yeniden finansman oranlarının Mart’taki keskin düşüşten bu yana artık taban yaptıklarına dair işaretlerle birlikte %5,1’den %4,1’e geriledi.

 

Düşük faiz oranları sadece yeniden finansmanları değil, aynı zamanda değerli metallerde bir yükselişi de destekledi; ve vadeli işlemleri gecelik işlemlerde sırasıyla dokuz ve yedi yıllık zirvelere ulaştı. Gelişmeyle birlikte Pan American Silver (NASDAQ:) hissesi bugün %4,9 yükselerek dokuz yıllık zirveyi gördü. Hisse Mart’ta taban yapmanın ardından değerini üçe katlamış oldu.
Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir