© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse

 

Investing.com – Ekonomik iyileşme konusundaki endişeler, ABD ile Çin arasındaki ilişkide yaşanan bozulma ve yeni kurtarma paketinin zamanlamasına dair soru işaretlerinin baskılarıyla birlikte ABD hisseleri dünkü zayıf tonu devam ettirerek bugüne düşüşle başlamaya hazırlanıyor.

 

Saat 14:30 itibariyle 11 puan, ya da %0,3, 93 puan, ya da %0,9, ise 78 puan, ya da %0,3 düştü.

 

Dün Endeksi %1,2, ise %1,3 gerilerken, %2,3’lük düşüşle yaklaşık bir ayın en kötü gününü yaşadı. Üç endeksin de haftayı kayıpla kapatması muhtemel.

 

Senato Cumhuriyetçileri, Temsilciler Meclisi’nin kontrolüne sahip olan rakip Demokratlar’la yapmaları gereken zorunlu müzakereler bir yana, Beyaz Saray’la aralarındaki uyuşmazlıklar sebebiyle yaklaşık 1 trilyon dolarlık kurtarma paketini önümüzdeki haftaya kadar erteledi.

 

Bu hamleyle birlikte, işsizlik sigortası ve direkt nakit ödemeleri gibi planları da kapsayan paketin Kongre’nin ara vereceği Ağustos’a kadar hayata geçirilip geçirilemeyeceği konusunda şüpheler yarattı.

 

Mart’tan bu yana ilk kez dün yükselerek istihdamdaki toparlanmanın zayıfladığını göstermesi, daha fazla teşviğe yönelik ihtiyacı açık bir şekilde ortaya koydu.

 

Diğer yandan, Çin’in Houston’daki konsolosluğunun kapatılması talebine ABD’nin Chengdu’daki konsolosluğunu kapatmasını isteyerek misilleme yapmasıyla birlikte ABD – Çin ilişkileri kötüleşmeye devam etti.

 

ABD Başkanı Donald Trump dünkü basın toplantısında Çin’in COVID-19 salgınındaki rolü sebebiyle yıl başında yapılan ticaret anlaşmasının artık kendisi için “pek önem ifade etmediğini” söyleyerek Çin’e yönelik yeni ticari hamleler için koşulları hazırlama hedefinde olduğu izlenimini verdi.

 

John Hopkins University verilerine göre ABD’deki COVID-19 vakaları sadece altı haftada ikiye katlanarak 4 milyonu aştı.

 

Intel’in (NASDAQ:) yeni nesil yarı iletken teknolojisinin üretiminde bir gecikme açıklaması da bugünkü olumsuz havayı artırdı.

 

Bugün de devam edecek olan gelir raporu sezonunda Verizon (NYSE:) ve American Express (NYSE:) beklentilerin üzerine çıkmayı başardı ancak kârlarındaki keskin düşüşleri engelleyemedi.

 

ABD’de bugün yayınlanacak ekonomik veriler arasında, saat 17:00’da yayınlanacak olan Mayıs’taki 676.000’e kıyasla 700.000 seviyesinde olması bekleniyor.

 

da bugün yayınlanıyor ve bir önceki 49,8 seviyesine kıyasla 51,5’e yükselerek yeniden genişleme bölgesine girmesi bekleniyor.

 

Petrol fiyatları bugün dolardaki zayıflığın da katkısıyla yükseldi ancak korona virüs vakalarındaki artışın ve dünyanın en büyük ham petrol tüketicisi olan ABD ekonomisindeki iyileşmede yaşanan aksamaların talep konusunda yarattığı endişeler kazançları sınırladı.

 

Saat 14:30 itibariyle vadeli işlemleri %1,1’lik artışla varil başına 41,52 dolara yükselirken, %0,3 artarak 43,45 dolara ulaştı.

 

Diğer yandan, ons başına 1.890,40 dolarda sabit kalırken daha önce 22 aylık zirveye ulaşan çifti %0,1’lik düşüşle 1,1590’a geriledi.
Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir