Türkiye piyasaları kapanışta yükseldi; BİST 100 0,17% değer kazandıInvesting.com – 2020’ye 114 bin puan üzerinde başlayan , yılın ilk yarısında en yüksek seviyeyi 22 Ocak’ta 124 bin puanı aşarak görürken en düşük seviyeyi ise 17 Mart’ta 82 bin puan ile gördü.

Koronavirüs salgının Çin ve Avrupa’nın ardından ABD’de etkisini artırması ve diğer ülkelerde de görülmesi ile küresel ekonomi Mart ayı sonunda yavaşladı. Nisan ayında ise kapanma noktasına geldi ve Mayıs’ta tedbirlerin gevşetilmesi ile yeniden faaliyete geçti. Salgının en etkili olduğu dönemde haliyle risk iştahındaki azalma tüm endekslerde sert kayba neden olurken Borsa İstanbul’da yıl içi en düşük seviyeyi gördü. Ancak sonrasında büyük dünya endeksleri ve gelişen ülke piyasalarındaki yükselişe katılan Borsa İstanbul, son haftalarda pozitif ayrışarak yükselişini hızlandırdı.

Fed Başkanı Powell’ın ekonomiye dair oldukça karamsar açıklamaları, salgının yeniden etkisini artırması ve ABD-Çin gerilimi küresel risk iştahında bir miktar bozulmaya neden oldu, borsa ise bu süreçte dahi kazançlarını korudu. Mayıs ayı ortasından itibaren yükselişini hızlandıran endeks bugün 115 bin 300 puana çıkara sene içindeki tüm kayıplarını sildi ve pozitif bölgeye geçti.

Günlük bazda %1,30 primli işlem gören endekste 120 bin ana hedef olarak izleniyor.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir