BIST 100 Endeksi %2 kazançla 102 bin puana yaklaştı Yazar Investing.comInvesting.com –  Ocak ayında 124 bin puana çıkarak rekor kıran , Şubat ayı ortasında pandeminin etkisini artırması ve küresel risk iştahının azalmasıyla düşüşe geçti. Mart ayında ise satışların hızlanması ve petroldeki kayıpla endeks 82 bin puana kadar gerileyerek yıl içi tüm kazançlarını sildi.

Mart ayındaki dip seviyeden başlayan toparlanma Mayıs ayı içinde TL’deki rekor kayıp ve CDS’lerdeki yükselme ile kısa süreli azaldı, ancak Mayıs ortasında yükseliş devam etti. Endeks Haziran ayının ilk haftasını da aralıksız yükselerek geçirdi ve bugün 111 bin puanı test ederek 6 Mart sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Endekste yaşanan yükselişte risk iştahındaki artışın etkisi yüksek ancak pandemi öncesi başlayan ve pandemi süresinde artarak devam eden yabancı yatırımcı çıkışları dikkat çeken büyük bir sorun. Endeksteki yükselişi destekleyen bir diğer gelişme ise reel faizin -4’e kadar yükselmesi ile yerli yatırımcının borsaya talebinin artması oldu. Enflasyon ve faiz arasındaki yüksek makas getiriyi de eksiye düşürdüğü için alternatif yatırım aracı olarak borsa tercih ediliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı da Cuma günü “Borsa İstanbul tarihinde ilk kez 13 gün kesintisiz artarak tarihinin en uzun soluklu yükselişini gerçekleştirdi. Türkiye ekonomisine ve varlıklarına geçmişte olduğu gibi bugün de güvenenler kazanıyor. Büyük hedeflerimize tüm paydaşlarımızla ulaşacağımıza inancımız tamdır.” Açıklamasında bulunmuştu.

Endeks bugün 111 bin puanı test etti ve en yakın direnç olarak 112 binin aşılması ile 116 bine doğru alımların kuvvetlenebileceği ön görülüyor. Lakin bu yükselişte küresel risk iştahını bozacak olumsuz bir gelişme yaşanmaması gerekiyor.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir