Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Geçen hafta başında yüksek risk iştahı ile yükselen endeksler, Perşembe ve Cuma günü kazançlarının çoğunu geri verdi. Bu düşüşte ABD başta olmak üzere ülkelerdeki vaka sayısındaki artış etkili oldu, ancak piyasalarda ikinci dalga korkusu yok, bu nedenle düşüşler de sınırlı kalıyor.

Bugün dünya borsalarında yükseliş var, yurt içinde ise geçen hafta içindeki kayıpların ardından BİST 100 günlük bazda %2,50 kazançla yeniden 117 bin puan üzerinde işlem görüyor. Geçen hafta 120 bin puanı görmesinin ardından gelen kar satışlarıyla 113 bin puan altına gerileyen endeks, haftaya hızlı yükselişle başladı ve yeniden 118 bin direncine doğru alım yaşıyor.

Endekste kısa vadede 112 bin ve 108 bin destek aralığının korunması durumunda 120 bin ataklarının devam etmesi bekleniyor, ancak bu yükselişlerde risk iştahını etkileyecek olumsuz bir gelişme olmaması gerekiyor.

Gelişen ülke piyasalarında yükseliş sağlayan parasal ve mali desteklerin devamlılığı son derece önemli. Fed, ECB, BOJ ve BOE başta olmak üzere merkez bankaları parasal destek sağlarken yine ABD, Almanya, İngiltere gibi ülkeler başta olmak üzere de vatandaşa mali destekler sağlandı. Bu desteklerin iki kanattan da devam etmesi bekleniyor ve bu hafta ECB ile BOJ’dan gelecek açıklamalar yakından takip edilecek. Teşvikler ve desteklerin devamı piyasaları da destekleyeceği için risk iştahı haftanın devamında da sürebilir.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir