© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Christiana Sciaudone

Investing.com – Nasdaq’ın ikinci günde de rekor seviyeyi görmesi ile piyasa teknolojiye karşı dopdolu bir sevgi gösteriyor.

Öte yandan endeksi Walgreens Boots Alliance Inc (NASDAQ:), 3M (NYSE:) ve Dow Inc (NYSE:) sebebi ile %1,4 kaybetti.

Koronavirüs enfeksiyonları ve ölümleri devam ediyor. ABD’de üst düzey pandemi uzmanı Anthony Fauci, Wall Street Journal’in yaptığı bir podcast yayınında konuşarak yeni Covid-19 vakalarının “katlanarak” büyüdüğünü söyledi.

Fauci, “ortalama 20.000’den 40.000-50.000’lere çıktı. İkiye katlanıyor. İkiye katlanmaya devam ederse iki kere 50, 100.000 olacak. Ciddi bir soruna sahip her eyalet, kapanışları ciddi olarak düşünmeli. Benim söyleyebileceğim bir şey değil, her eyalet farklı” dedi.

Verilere göre 3 milyondan fazla Amerikalı enfekte olmuş durumda ve ölü sayısı 133.000’i aştı. Çarşamba günü ABD, 60.000 üzerinde vaka ile rekor günlük artış raporladı.

Perakendeciler zayıf bir çeyrekten zarar gördüğünden Walgreens ve Bed Bath & Beyond Inc (NASDAQ:) düşüş yaşadı. Gelecek hafta bankaları göreceğiz.

Bugün piyasaları hareketlendirebilecek üç gelişme:

1. Biden Wall Street’e darbe vurdu

Demokratların olası Başkan Adayı Joe Biden, seçildiği takdirde uygulayacağı ekonomik planlarını açıklayarak rakip Donald Trump’a ve Wall Street’e darbe vurdu. USA Today’e göre eski Cumhurbaşkanı, federal hükümetin ekonomik bir plan dahilinde araştırma ve geliştirmeye 300, üretime 400 milyar dolar harcama yapacağını söyledi.

Biden “kurumsal Amerika’nın vergilerdeki adil paylarını ödeme zamanı” dedi. “Amazon’un (NASDAQ:) federal gelir vergisi ödemediği günler bitecek.”

FiveThirtyEight web sitesinin anketine göre Biden, Trump’a karşı “inanılmaz derecede istikrarlı ve olağanüstü büyük” bir liderliğe sahip. Muhakkak ki medya, dört yıl önce Hillary Clinton’ın da kesin kazanacağını düşünmüştü.

2. Petrol sonunda düşüyor

Perşembe günü fiyatlar, %3 kayıp ile iki hafta içindeki en büyük düşüşünü yaşadıktan sonra gözler petrolde. Enfeksiyonların artışı ve şehirlerin tekrar kapanışı ile birlikte nihayet petrol, ABD’deki ekonomik toparlanmanın bozulduğunu kabullenmiş görünüyor.

OANDA’dan Ed Moya, “yoğun nüfuslu çoğu eyalet (Texas ve Florida) hastanede tedavi sayılarında önemli artışlar görmeye devam ederken virüs yayılımı durağanlaşmıyor” dedi.

National Australia Bank (OTC:) emtia araştırma müdürü Lachlan Shaw’ın sözlerinden alıntılayan Reuters’e göre ABD’de karantina tedbirlerinin yeniden uygulandığı bölgelerde benzin talebi düşüyor ancak ekonomik anlamda hayati olan Doğu Yakası’nda yakıt talebindeki toparlanma devam etti.

3. Bankalar geliyor!

Gelecek hafta başlayacak kazanç dönemi öncesinde bankalar Perşembe günü kırmızı bölgedeydi. , ABD’nin bir kısmında artan koronavirüs enfeksiyonları arasında %1 düşüş yaşadı. Citigroup Inc (NYSE:) %2,8 ve Wells Fargo (NYSE:) %2,1 kaybetti.

DA Davidson hisse senedi derecesini satın al’dan nötr’e düşürdükten sonra Bank of America (NYSE:) %1,4 geriledi. DA Davidson, JPMorgan Chase (NYSE:) & Co. hisselerinin derecesini yükseltse de hisseler yine de %2,2 kayıp yaşadı.

Covid-19’dan dolayı yaşanan işyeri kapatılmaları ile büyük iş kayıplarının kredi kalitesini yok etmeye başladığına dair ipuçları için yatırımcılar banka kazançlarını izliyor olacak. Kredi kalitesinin yok olması, bankaların gittikçe artan sayıda kötü kredi ile karşılaşabileceği anlamına geliyor.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir