© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, geçen ay Avrupa Merkez Bankası’nın büyük likidite enjeksiyonuna yönelik yatırımcı güveni sağlayan Çin hisse senetlerindeki artış ile haftaya çok etkileyici bir giriş yaptı.

Bu nedenle bugün, pandeminin başlamasından bu yana paradoksal olarak daha ‘savunmacı’ oynama eğiliminde olan teknoloji gibi büyüme sektörlerinden daha iyi performans gösteren, fiyat kıran ‘değer’ hisseleri ile ortalama bir geri dönüş günü.

%1,3 artarken %1,5 ve Cumartesi günü İngiltere’de bar ve restoranların açılışından sonra %1,9 yükseldi.

Döngüsel ve değer hisselerine yönelik hissiyatın iyi bir temsili olan Stoxx 600 Bankalar endeksi %3,6 yükseldi. Avrupa banka hisselerinin daha iyi değer teklifleri için hafta sonu pek bir şey yaşanmadı: faiz oranları çoğu yatırım ufkunun ötesinde sıfır altında kalmaya devam edecek ve yılın ikinci yarısında kötü kredi oranlarını epey yükseltecek olan ve sektörü vuran iflas dalgasını durdurabilecek pek bir şey yok. Ancak Avrupa banka hisselerinin, kayıtlı değerlerinin 0,3 katından daha azı ile işlem görmesi ile birlikte yaz mevsiminin tam kapasite olduğu ve TV haberlerinin, kıtanın güneyine yapılan destekle ilgili kuzey Avrupalıların dırdırlarıyla dolu olmadığı bir günde riskler artış yönlü görünebilir.

Pazartesi günü piyasaları etkileyen bankaya özel birkaç katalizör olduğu doğru. Commerzbank’ın düşük performanslı yönetimi Cuma günü hissedarların baskısı ile istifa ettikten sonra banka hisseleri %6,9 artışla ‘utanç sıçrayışı’ yapıyor. Asya merkezli HSBC ve Standard Chartered hisseleri, Çinli varlıklara dair iyimserliğin artması ile %5,1 ile %4,1 artış kaydederken Lloyds (LON:) Bankacılık Grubu, CEO Antonio Horta Osorio’nun gelecek yılın sonunda ayrılacağını duyurduktan sonra düşük performans göstererek sadece %0,6 kazandı.

Öte yandan İtalya’da UBI Banca hisseleri, Intesa Sanpaolo’nun düşmanca teklifinin UBI’nin ana hissedarlarının muhalefetine rağmen destek kazanmasından dolayı pandemi sonrası yüksek seviyesine ulaştı. Regülatör Consob, geçtiğimiz hafta devralma girişimini onayladı ve Intesa’dan Carlo Messina’nın vaat ettiği getirileri sağlayabileceklerini gösterme konusunda UBI’nın mevcut sahiplerine olan baskısını artırdı.

Diğer büyük “geri dönüş” oyunu – yani havacılık – da bazı büyük kazançlar elde ediyor; Rolls Royce hisseleri Cuma günkü keskin düşüşe göre %6,4 arttı, Meggitt %4,5 ve Airbus %2,9 yükseldi. Yine, hareketi gerekçelendirmek için haber akışında pek bir şey yok. Pazartesi gününün tek verileri olan Alman fabrika siparişleri ve İspanyol sanayi üretimi, beklentilerin altında geldi.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir