© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Avrupa ve Kuzey Amerika Covid-19 virüsünü durdurmak için karantinaya girdiğinden beri dört ayın çoğunda yatırımcıların odağı, hangi hisse senetlerinin ekonomik değişimlerden en çok kâr edeceği oldu.

En azından Avrupa’da enfeksiyonla mücadelenin ön safında olan hisse senetleri görece nadiren merkezde oldu. Ancak piyasanın, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın geliştirdiği deneysel ilacın son deneme sonuçlarını hevesle beklediği Pazartesi günü olay tam da buydu.

Medikal gazete Lancet, Güney Afrika ve Brezilya’da 9.000 hastayı kapsayan bir denemede, aşının ilk büyük ölçekli insan deneylerinin sonuçlarını paylaşacak. Ön sonuçlar, ilacın Covid-19 için çifte koruma sağladığını göstermişti; vücudun hem antikor üretmesini hem de sözde T hücrelerini öldürmesini tetikliyor.

Antikorlar virüsün kendisini öldüren proteinlerdi. Öte yanda T hücreleri de vücudun viral enfeksiyonlara karşı bağışıklığını güçlendirerek enfekte olmuş hücreyi öldürebilir. T hücrelerinin katkısı önemli çünkü antikorlar birkaç ay içinde zayıflayarak kişinin uzun vadeli virüs bağışıklığını azaltabilir.

Sonuçların umut vaat edici olacağına dair spekülasyonlar, Cuma günü AstraZeneca hissesini çoktan tüm zamanların yeni seviyesine yükseltmiş ve Pazartesi günü de %2,1 daha artırmıştı. Bu yıl şimdiye kadar yaşadığı %23’lük artış, 124 milyar sterlin (156 milyar dolar) değeri ile endeksinin en değerli hissesi haline getirdi.

Oxford Üniversitesi Jenner Institute müdürü Adrian Hill’in işaret ettiğine göre sonuçlar pozitif olursa kritik 3.aşama yıl sonuna kadar tamamlanabilir. ‘Zorlu deneme’ (challenge trial) adlı bu aşamada, sağlıklı gönüllüler, kontrollü bir laboratuvar ortamında kasti olarak virüse maruz kalır. Bu denemeler genellikle daha kısa sürelerde tamamlanır.

Bununla birlikte AstraZeneca, Pazartesi günü ilgi odağında olan tek biyoteknoloji şirketi değildi. Hollandalı medikal devi Koninklijke Philips NV (AS:), yılın ikinci yarısında kârın yıllık artışa dönmesini beklediğini söyledikten sonra hisseleri %4,8 artarak Ocak ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. İlk yarı şirket sonuçları Covid-19 ile ilgili olmayan ürün ve hizmetlerine olan talepteki düşüşle zarar görmüştü ancak ikinci çeyrek, solunum cihazı talebindeki artış ile desteklendi.

Southampton Üniversitesi’nin araştırma tesisinden ayrılan İngiltere merkezli küçük ölçekli Synairgen, interferon beta adı verilen bir protein olan deneysel Covid-19 tedavisi için cesaret verici erken dönem deneme sonuçlarını duyurduktan sonra %300 artış yaşadı.

Test sonuçları, ilacın bir Covid-19 hastasının hastanede ventilasyon gerektirecek derecede şiddetli hastalık geliştirme şansını neredeyse %80 azalttığını gösterdi.

Şirket ayrıca hastaların, hastalığın günlük yaşamlarını engellemeyeceği bir dereceye kadar iyileşme olasılığının iki katından fazla olduğunu söyledi.

Diğer bir gelişme de GlaxoSmithKline’dan; bu yılın başlarında ABD ile Almanya arasında diplomatik bir olayın merkezinde bulunan Alman merkezli biyoteknoloji şirketi CureVac’a 150 milyon Euro (173 milyon dolar) değerinde yatırım yapacağını söyledi.

CureVac, deneysel ilacını sadece ABD’ye sunması için Trump yönetiminden gelen teklifi kabul ettiği raporlarından sonra CEO’su Daniel Menichella’nın işine son verdi.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir