© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Avenger ve X-Men filmlerinin hayranları, kahramanlara ihtiyaç duyan insan psikolojisinde deneyim sahibi olacaklar. Sorun genellikle yanlış yerlerde aradığınızda başlar.

Wirecard’ın, bir dizi yatırımcıyı ve stratejik ortağı teknolojik bir yenilik dalgasını görkemli bir geleceğe taşıyan meşru bir iş olarak düşünmelerini sağlayıp kandırmayı başaran ödeme şirketinin muhteşem patlamasından sonra dünyada pek az piyasanın bir kahramana Almanya’dan daha çok ihtiyacı var.

Kimse, yemek dağıtım şirketi Delivery Hero’nun bir sahtekarlık olduğunu öne sürmüyor ancak Cuma günü ikinci çeyrek için paylaşılan bazı ön satış rakamları üzerine %5,1’lik bir artış daha yaşayarak tüm zamanların yeni yüksek seviyesine ulaşmasıyla, yatırımcının bir kahramana olan ihtiyacından haksız şekilde fayda sağlayıp sağlamadığını sormak meşrudur.

Hisse senesi bugüne kadar %45 yükseldi ve Mart ayının en düşük seviyesinden en az %60 fazla. Son üç ayın performansı, büyüme yörüngesi Covid-19 salgını sayesinde daha iyiye doğru kalıcı olarak değişen “evde kal” hisse senedi sınıfına ait olduğu algısına çok bağlı.

Cuma günkü rakamlar bu güveni taşıyor gibi görünüyor. Sipariş rakamları, Haziran ayına kadar olan üç aylık dönemde bir önceki yıla göre %94 arttı ve Haziran ayındaki rakamlar bir önceki yıla göre %104 artarken büyüme çeyrek sonuna doğru hızlanıyor gibi görünüyordu. Brüt mal değeri (GMV) ise bir önceki yıla göre %64 arttı.

Hem gelir hem GMV büyümesi, ilk çeyrekteki %58 ve %92 seviyelerinden hızlandı.

Hepsi iyi hoş da peki ya kâr? Delivery Hero son iki yılda para kaybetti ve 2018’de %-14,6 olan FAVÖK marjı geçen yıl %-29,5’e çıktı (bu yıl %-14 ile %-18 arasında bir oran öngörüyor). FAVÖK düzeyinde para kazandığı tek yer olan Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde, çeyrek dönemde (teslimatlar üzerindeki geçici sokağa çıkma yasağı kısıtlamaları nedeniyle) siparişler düştü. İşlerindeki en büyük artış, her teslimatta en fazla para kaybettiği pazarlarda gerçekleşti: Amerika ve Asya.

İş hacmindeki bu artışın marjları iyileştirmeye yarayıp yaramadığı hakkında bir kelime yoktu ki bu da biraz garip. Çünkü tekrar tekrar kayıp yaşayan bir şirket, bu konudaki herhangi bir gelişmeyi göstermek isteyebilir. MENA işinin FAVÖK’e yönelik 50 milyon Euro değerinde bir darbe ile karşı karşıya olduğu konusunda uyarmıştı.

Adil olmak gerekirse, Delivery Hero birçok pazarda faaliyet gösteriyor – neredeyse hepsi gelişmekte olan piyasalar – ve çeyrek dönem bittikten kısa bir süre sonra kârlılık için çok fazla şey istiyor olabilir. Ancak güncelleme, toplam gelir için rehberlik bile içermiyordu.

Bu tür bilgilerin olmaması – en azından üç aylık sonuçların açıklanacağı 28 Temmuz’a kadar, yemek teslimatının hala bir iş modeli olarak geçerliliğini kanıtlamak için bir hatırlatma. Delivery Hero, Ocak ayında yeni hisse senedi ve dönüştürülebilir tahvil ihracıyla 2,2 milyar Euro toplamayı başardı, bu yüzden finansal sağlığıyla ilgili acil bir endişesi yok.

Yine de daha uzun vadede para kaybetmek dışında bir şey yapabileceğini kanıtlaması gerekiyor.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir