© Reuters.  Türkiye piyasaları kapanışta yükseldi; BİST 100 0,62% değer kazandı


© Reuters.

Investing.com – de uygulanan açığa satış yasağının kaldırılacağı yönündeki beklentinin artmasıyla endekslerdeki yükseliş de hızlandı. Dün özellikle öncülüğünde yükselen borsa bugün de 116 bin puan üzerine çıktı.

İlk olarak Ekim ayında 7 bakaya uygulanan açığa satış yasağı Şubat ayında ise tüm hisseleri kapsamıştı. Bu karar, şeffaflık ve erişilebilirliğe engel oluşturduğu gerekçesiyle oldukça eleştirilmişti. MSCI Inc. de geçen hafta yaptığı açıklamada Borsa İstanbul’un gelişen ülke piyasaları statüsünden çıkarılabileceğini belirtmişti. Kurum, yaptığı açıklamada Borsaya erişilebilirlik seviyesi Ekim 2019 ve Şubat 2020’deki açığa satış ve hisse senedi borç verme yasaklarından olumsuz etkilendi. Bu yasaklar kurumsal yatırımcıların faal olarak yatırım görüşlerini yansıtmalarını ve portföy risklerini hedge etme kabiliyetlerini ağır bir şekilde kısıtlıyor, ifadelerine yer vererek Türkiye’nin gelişen piyasa statüsünün gözden geçirileceğini belirtti. Bu açıklamanın hemen ardından Takasbank’tan açıklama geldi. Takasbank, otomasyon çalışmalarının bitmek üzere olduğunu ve böylece etkin çalışmanın sağlanacağını belirtti. Kuruldan gelen açıklamanın ardından yükselişine devam eden borsadaki kazanç, bugün risk iştahının desteğiyle 116 bin 800 puan üzerine çıkarak 21 Şubat sonrası zirveyi gördü.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir