© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse

 

Investing.com – ABD’de yeni teşvik paketinin çapı ve zamanlamasına yönelik belirsizlik devam ettiği ve Çin’le gerilimin yeniden tırmandığı bu dönemde gelir raporları dönemi tüm hızıyla devam ederken hisseler bugüne karmaşık bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor.

 

Türkiye saatiyle 14:00 itibariyle 7 puan, ya da %0,2 düşerken, 28 points, ya da %0,3 yükseldi, ise 79 puan, ya da %0,3 geriledi.

 

ABD’li yetkililer yeni bir korona virüs yardım paketi üzerine müzakerelerini sürdürüyor, ancak paketin boyutu ve kapsamına yönelik bir anlaşma sağlanacağı konusunda artık şüpheler ortaya çıktı. Temsilciler Meclisi’ni kontrol eden Demokratlar bir yana, Senato Cumhuriyetçileri ve Trump yönetimi arasında da uyuşmazlıklar olduğu söyleniyor.

 

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’ın dün tasarının önümüzdeki iki hafta içinde yürürlüğe geçmesini beklemediğini söylediği belirtildi. Kongre’nin Ağustos ayında bir araya girecek olmasıyla birlikte, yetkililerin ortak bir noktada bulaşmak için süreleri giderek azalıyor.

 

Tartışma devam ederken, korona virüs vakalarındaki ikinci dalgayla birlikte ABD’deki ekonomik toparlanmanın yavaşladığına dair işaretler de geliyor. Ülkede dün 24 saatlik dönemde Haziran’dan bu yana ilk kez 1.000’in üzerinde virüs kaynaklı ölüm yaşandı.

 

ABD Başkanı Donald Trump dün, “Virüs iyiye gitmeden önce daha da kötüleşecek,” uyarısında bulunurken, yüz maskesi giyme konusundaki tutumunu da değiştirdi.

 

Bu arada yatırımcılar, ABD’nin Çin’den Houston’daki konsolosluğunu kapatmasını istemesi ve Çin’deki iki bilgisayar korsanını COVID-19 virüsü tedavisi araştırmaları da dahil olmak üzere yüz milyonlarca dolarlık fikri mülkiyet hırsızlığıyla suçlamasıyla birlikte dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında artan gerilime odaklanmış durumda. Çin ise misilleme sözü verdi.

 

İkinci çeyrek gelir raporu sezonu devam ediyor; Thermo Fisher (NYSE:) ve Check Point Software (NASDAQ:) gelirlerde beklentilerin üzerine çıktı ancak en büyük isimler, Tesla (NASDAQ:) ve Microsoft (NASDAQ:), gelir raporlarını kapanış sonrasında yayınlayacak.

 

ABD ekonomik verilerinin merkezinde, saat 17:00’da yayınlanacak olan olacak. Mayıs’ta 2010’dan bu yana en düşük seviyesine gerileyen satışların Haziran’da yükselmiş olması bekleniyor.

 

ABD’deki ham petrol stoklarındaki artışın beklentilerin üzerinde gelerek, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ülkesindeki talepte bir zayıflığı işaret etmesiyle birlikte petrol fiyatları bugün düştü.

 

Endüstri grubu Amerikan Petrol Enstitüsü dün, az miktarda azalma olması beklenen ABD 7,5 milyon varillik artış kaydedildiğini açıkladı. Gözler şimdi saat 17:30’da hükümetin açıklayacağı çevrildi.

 

14:05 itibariyle vadeli işlemleri %1,5’lik düşüşle varil başına 41,30 dolara, ise %1,2’lik düşüşle 43,77 dolara geriledi.

 

Diğer yandan, %0,8’lik artışla ons başına 1.858,60 dolara, ise %0,4’lük artışla 1,1574’e yükseldi.  
Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir