Tukaş’ın patronuna Borsa'da 3 ay işlem yasağı

İş Yatırım Tarafından Hazırlanan Analizde finans ve finans dışı sektörde yer alan halka açık şirketlerin ikinci çeyrek finansal sonuç beklentileri paylaşıldı…

Finans Şirketleri

Araştırma kapsamımızdaki bankaların 2Ç2020’de toplam TL 6.99 milyar net kar açıklamasını bekliyoruz. Bu rakam çeyreklik bazda %3 artışa karşılık gelirken yıllık olarak da %13’lük bir artışı ifade ediyor.

Her ne kadar net faiz gelirlerinin kuvvetli kredi büyümesi nedeniyle çeyrek bazında yataya yakın gerçekleşmesini öngörmekle beraber, kredilerin aşağı yönlü fiyatlamasına bağlı olarak swaplara göre düzeltilmiş marjlarda çeyrekte 20 bazlık bir gerileme bekliyoruz. 

Risk maliyetinde ise 15 bazlık bir artış beklentimiz var. Karlılığın artmasını engelleyen bir diğer faktör ise yine çeyrek ve yıllık bazda düzenlemelerin olumsuz etkilerini yansıtmaya başlayan net ücret ve komisyon gelirleri oldu. Karlılığı olumlu anlamda dengeleyen unsurlar ise net alım-satım kayıplarının hızla azalması ve çeyrek bazında gerileyen faaliyet giderleri olarak sıralanabilir. 

2Ç’de karını önemli derecede arttırmasını beklediğimiz bankalar Al Baraka, Halkbank ve Akbank olurken Vakıfbank’ın karının ise yüksek baz etkisi nedeniyle çeyrekte %16 gerilemesini bekliyoruz. Hayat dışı sigorta sektöründe faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin ikinci çeyrek karlılıklarının düşen hasar frekansları nedeniyle en azından ana faaliyet gelirleri anlamında yüksek seyretmesini bekliyoruz. 

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir